Budapeszt i jego prawa strona

Lotniska

Budapeszt - mostChyba każdy wie, że historycznie stolica Węgier dzieli się na dwie części – zachodnią Budę i położony na wschodzie Peszt. Granicę pomiędzy nimi wyznacza Dunaj. Oczywiście zarówno Buda jak i Peszt mają swoje wady i zalety, a z pewnością warto zwiedzić każdą z dzielnic. Dzisiaj sprawdzimy, co szczególnie wartego uwagi znajduje się po prawej stronie Dunaju, czyli w Budzie.

Kościół Macieja i Baszta Rybacka

Oba te zabytki znajdują się na wzgórzu zamkowym, na które można oczywiście dojść pieszo (co zdecydowanie bardziej polecamy) albo podjechać autobusem. Kościół Macieja znajduje się praktycznie na samym środku starego miasta, więc na pewno go nie przegapicie. Tuż obok niego mieści się zabytkowa Baszta Rybacka, z której rozciąga się fantastyczny widok na miasto – na pewno nie można tego przegapić!

Wzgórze Gellerta

Wyjście na wzgórze chwilę Wam zajmie, jednak z pewnością warto się poświęcić. Przy standardowym marszu wyjście zajmuje około trzydzestu minut – za taki wysiłek otrzymujemy jednak zapierającą dech w piersiach panoramę na miasto. Jeżeli nie będzie chciało Wam się iść na piechotę, albo akurat będą panowały niesprzyjające warunki pogodowe, możecie podjechać praktycznie na sam szczyt wzgórza autobusem linii 27. Jeżeli wysiądziecie pod cytadelą, na szczyt wzgórza będziecie mieli zaledwie kilka kroków. Oczywiście warto się tam wybrać przy dobrej pogodzie, gdyż niejednokrotnie spowijające często Budapeszt chmury skutecznie uniemożliwiają zauważenie czegokolwiek, nie mówiąc o wykonaniu ładnych fotografii.

Łaźnie Gellerta

U stóp wzgórza znajdują się słynne na cały Budapeszt Łaźnie Gellerta – miejsce, gdzie na pewno fantastycznie wypoczniecie i będziecie mogli naładować akumulatory. Zabytkowe łaźnie to nic innego jak kilka basenów o różnej temperaturze wody (wszędzie jest jednak gorąco, bo w łaźniach znajduje się woda z termalnych źródeł!), w których będziecie mogli się zrelaksować. Raz w tygodniu Łaźnie Gellerta oferują nocne sesje – warto wtedy się wybrać na kąpiel ze swoją drugą połówką. Na terenie łaźni znajduje się bar oraz restauracja, zatem nawet jeżeli spędzicie tam dobrych kilka godzin, z pewnością nie grozi Wam ani głód ani pragnienie. Przed wycieczką do Łaźni sprawdźcie jednak dobrze na stronie internetowej rozkład dnia – w niektóre, wyznaczone wcześniej dni i godzniy bowiem z łaźni mogą korzystać wyłącznie mężczyźni. Przez większość czasu w tygodniu jednak łaźnie są oczywiście koedukacyjne i otwarte dla wszystkich chętnych. Sprawdź loty tutaj: https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-budapesztu

Written by admin