Hiszpania – przewodnik kulinarny

Lotniska

Hiszpania - uliczkiHiszpania to jeden z bardziej popularnych europejskich kierunków wakacyjnych wyjazdów. Nie ma się czemu dziwić – znajdziemy tam i wysokie temperatury, i przepiękne widoki, a do tego przepyszne jedzenie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czego koniecznie musisz spróbować będąc w Hiszpanii, zapraszamy na pierwszą część naszego kulinarnego przewodnika po tym państwie. W dzisiejszym tekście skupimy się przede wszystkim na tapasach, czyli niewielkich przekąskach podawanych do wina. Zazwyczaj jedzenie tapas w Hiszpanii odbywa się wieczorami, po godzinie dwudziestej. Wtedy Hiszpania zaczyna tętnić życiem, a wszyscy spotykają się z znajomymi, celebrując te towarzyskie okazje dobrym jedzeniem.

Patatas bravas

Miłośnicy frytek z pewnością pokochają tę potrawę – patatas bravas to nic innego jak opiekane ziemniaczki, które przyjemnie chrupią pod naporem zębów. Jak to w Hiszpanii, są one mocno przyprawione i zazwyczaj pikantne z uwagi na dodatek dość dużej ilości papryki. Hiszpania słynie oczywiście również z pomidorów, dlatego do patatas bravas zazwyczaj podawany jest gęsty pomidorowy sos, również lekko pikantny.

Pimientos del piquillo rellenos

Hiszpania to, oprócz pomidorów, również wszelkiego rodzaju papryki podawane na wiele sposobów. Ten tapas to małe czerwone papryczki nadziewane rybą – najpopularniejsze warianty to nadzienie przygotowane z dorsza lub tuńczyka. Pimientos również podawane są, podobnie jak patatas bravas, z dodatkiem pomidorowego gęstego sosu do maczania.

Pimientos del padron

Kolejna odsłona papryki, z której słynie Hiszpania. Tym razem papryczki jednak nie są nadziewane, lecz podawane [i]saute. [/i]Pimientos del padron to specjalna odmiana małych zielonych papryczek. W oryginalnej wersji są lekko podpieczone do miękkości na grillu, a następnie podawane posypane gruboziarnistą solą oraz z dodatkiem chrupiącej bagietki.

Boquerones

Boquerones to małe rybki, podobne do sardynek lub szprotek. Podaje się je zazwyczaj w wersji smażonej albo też marynowanej w occie. W obu przypadkach również możecie liczyć na dodatek chrupiącej bagietki do tych przekąsek.

Inne tapas

Dużą popularnością cieszą się również talerze tapas, na których znajdziecie po trochu różnego rodzaju przekąsek. Jeżeli zdecydujecie się na zamówienie takiego talerza, na pewno znajdą się na nim kawałki różnego rodzaju wędlin oraz serów, a także kiełbasa chorizo pokrojona w plasterki, która często podawana jest na ciepło. Zawsze możecie również liczyć na dodatek różnego rodzaju przepysznych oliwek.

Written by admin