Podróż do Słowacji

Wakacje

Planując wakacyjny urlop, pewnie rzadko kto rozważa podróż do naszych południowych sąsiadów. Niesłusznie, Słowacja bowiem jest ciekawym krajem, z licznymi turystycznymi atrakcjami i piękną przyrodą.

Informacje ogólne

Dużym udogodnieniem w tym kraju będzie łatwość w porozumieniu się z mieszkańcami, dzięki podobieństwu języków. Mimo iż Słowacja znajduje się w strefie Euro, ceny nie są tam zbytnio wygórowane. Jeśli lubimy napić się alkoholu, warto wybierać lokalne wina, są tańsze niż w Polsce (w porównaniu do jakości). W miejscowych restauracjach zjemy syty posiłek w cenie 5 euro, fani fast foodów najedzą się już za 2 euro.

Kuchnia
W zależności od regionu, słowacka kuchnia czerpała z tradycji sąsiadów, czemu obecnie zawdzięcza swoją różnorodność. Z serów króluje bryndza – zjemy z nią kluski ziemniaczane, pierogi, owoce. Warto spróbować lokalnych pyz drożdżowych nadziewanych dżemem i posypanych makiem. Z dań obiadowych najemy się gulaszem z kiszonej kapusty, podawanym z knedlami i obwicie skropionym tłustą śmietaną. Do mięsnych specjałów należą sznycle z kurczaka, wieprzowina z mediolańskim sosie – oczywiście oba dania podawane z knedlami.

Góry

Masz ochotę na letni pobyt w górach? Słowacja Cię nie zawiedzie. Spacerując po trasach turystycznych o zróżnicowanych stopniach trudności, będziemy mogli podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Osoby nie lubiące wspinaczki w słońcu, na wyższe partie zabierze kolejka górska. Noclegu warto szukać w pensjonatach usytuowanych na wzniesieniach – gdzie zjemy śniadanie na tarasie z widokiem na dolinę, lub w gospodarstwach agroturystycznych. Do wyboru mamy różne pasma górskie – Tatry, Karpaty, Góry Szczawnickie oraz Kremickie.
zamek w bratyslawie

Festiwal Wina

Słowacja z roku na rok zdobywa coraz większą sławę jako region winiarski. Górski klimat, upalny latem, sprzyja uprawie niektórych szczepów winorośli, z których miejscowi tworzą przepyszne trunki. Corocznie, w maju, w Małokarpackim Regionie Winnym, odbywa się otwarcie winnic, kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. Za niewielką opłatą zakupimy bilet, otrzymamy kieliszek – i pijemy ile chcemy! Do wypróbowania są trunki ze 142 różnych winnic, dlatego warto przestrzegać zasad smakowania wina i nie połykać go – unikniemy odurzenia alkoholowego. Na miejscu można również nabyć butelkowe wina z różnych roczników, w bardzo przystępnych cenach.

Nasi południowi sąsiedzi z roku na rok są coraz chętniej odwiedzani przez zagranicznych turystów. Osoby aktywne wybierają spacer w górach, koneserzy trunków raczą się w pysznymi, słowackimi winami, stolica przyciąga fanów architektury. Słowacja oczaruje każdego.

Written by admin