Lwów na weekend

Wakacje

LwówJeżeli jeszcze nie byliście na Ukrainie, zdecydowanie warto któregoś razu zrobić sobie małą wycieczkę chociażby do stolicy tego państwa. Lwów to miasto, które całe przesiąknięte jest historią – zarówno ukraińską jak i oczywiście polską. Chociaż Lwów od ponad kilkudziesięciu lat znajduje się poza granicami Polski, wciąż można tam spotkać wiele osób mówiących w naszym języku i pełno polskich zabytków, zaś sami Ukraińcy niezwykle ciepło przyjmują odwiedzających Lwów Polaków. Wiedzieliście, że ponad 50% miasta zajmuje zabudowa zabytkowa? Praktycznie całe stare miasto jest wpisane na listę zabytków UNESCO, dlatego zdecydowanie warto poświęcić kilka dni na jego zwiedzenie.

Katedra Łacińska

Pełna nazwa katedry to Bazylika Archikatedralna Najświętszej Maryi Panny, która jest jednym z największych i najdawniej wybudowanych kościołów we Lwowie. Znajdująca się na płycie rynku bazylika wybudowana została jeszcze w czternastym wieku na zlecenie polskiego króla, Kazimierza Wielkiego. Budowa została zaplanowana z ogromnym rozmachem – dlatego trwała ponad 100 lat, a obecnie jest fantastyczną mieszanką różnych stylów architektonicznych. Wewnątrz można podziwiać przepiękny ołtarz oraz kopię czternastowiecznego obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Rynek we Lwowie

Lwowski rynek otoczony jest czterdziestoma czterema wspaniałymi kamienicami, z których praktycznie każda reprezentuje inny styl architektoniczny. To samo w sobie świadczy o tym, jak bogata i różnorodna kulturowo jest historia Ukrainy, gdzie przenikają się elementy kultury wielu narodów. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza kamienica Bandinellich wzniesiona w renesansowym stylu wraz z ukrytym w jej wnętrzu włoskim podwórkiem z przepięknymi krużgankami. W kamienicy znajduje się dzisiaj Muzeum Historyczne Lwowa. Oprócz tego warto zobaczyć Czarną Kamienicę, dawną siedzibę Arcybiskupów pod numerem dziewiątym, a także Kamienicę Królewską. Wszystkie budynki robią niesamowite wrażenie na turystach z całego świata.

Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz znajduje się na jednym ze wzgórz położonej we wschodniej części Lwowa. Łyczaków to właściwie must see dla każdego Polaka, gdyż znajduje się tu wiele grobów osól zasłużonych dla polskiej kultury i sztuki. Możecie odwiedzić między innymi miejsca, w których pochowane są Gabriela Zapolska czy Maria Konopnicka. Oprócz tego obowiązkowy do zobaczenia jest Cmentarz Orląt Lwowskich – ascetyczny, ale robiący ogromne wrażenie, cmentarz osób zasłużonych dla obrony Lwowa podczas wojny.

Written by admin