Co zobaczyć w Brukseli?

Wakacje

Z naszych wcześniejszych wpisów wiecie już, jak najlepiej i najszybciej dostać się do Brukseli, co tam jeść, gdzie spać i w jaki sposób poruszać się na miejscu. Oczywiście nie wiecie jeszcze wszystkiego o stolicy Belgii, dlatego tym kolejnym wpisem chcemy Was zachęcić do zwiedzania tego pięknego miasta – sprawdźcie dzisiaj razem z nami, co szczególnie warto zobaczyć w Brukseli!

Wielki Plac

Grand Place to, można powiedzieć, serce miasta. Budzący ogromny zachwyt wśród turystów z całego świata brukselski rynek, który od 1998 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest centralnym punktem Brukseli i na pewno prędzej czy później na niego traficie. W okresie wiosenno-letnim na rynku rozkładają się przede wszystkim handlarze kwiatów. W lata parzyste będziecie mogli tutaj podziwiać ufundowany przez władze miasta przepiękny dywan ułożony z kolorowych kwiatów, z których przecież słynie Bruksela.

lot do BrukseliKiedy będziecie na rynku, warto obejrzeć również zabytkowy ratusz pochodzący z początku piętnastego wieku. Wzniesiony w stylu brabanckim budynek został zniszczony na skutek bombardowania przez wojska francuskie pod koniec siedemnastego wieku, jednakże szybko został odbudowany. Dzisiaj turystów z całego świata zachwyca przede wszystkim jego piękna strzelista wieża, która celuje w niebo na wysokość 96 metrów.

Dokładnie naprzeciwko ratusza możecie podziwiać również Dom Króla. W Maison du Roi obecnie znajduje się Muzeum Miasta Brukseli, które na pewno będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników historii. Gmach wzniesiony jest w stylu neogotyckim, jednakże pod koniec dziewiętnastego wieku został przebudowany i jego dzisiejszy wygląd jest bardziej hybrydowy. Wejście do muzeum dla osób dorosłych kosztuje osiem euro i z pewnością będą to bardzo dobrze wydane przez Was pieniądze – wewnątrz będziecie mogli obejrzeć belgijskie wyroby ze srebra oraz z ceramiki, a także kolekcję przepięknych strojów okolicznościowych, które na specjalne okazje nakładano chłopcu ze słynnej belgijskiej fontanny Manneken Pis.

Manneken Pis

Belgijska fontanna, która stała się symbolem Brukseli praktycznie na całym świecie. Centralnym punktem fontanny jest figurka nagiego chłopca, z którą wiąże się legenda dotycząca Brukseli. Kiedy miasto w czternastym wieku było oblegane przez najeźdźców, którzy chcieli wysadzić mury Brukseli za pomocą materiałów wybuchowych,  małych chłopiec miał uratować całe miasto. Według legendy nasikał na zapalony lot i w ten sposób zapobiegł wybuchowi.

Written by admin